munich
Διδακτικές επισκέψεις Εκδρομές

Εκπαιδευτική εκδρομή στο Μόναχο

To Σχολείο μας, έπειτα από πρόσκληση του 1ου Ελληνικού Γυμνασίου Μονάχου, πραγματοποίησε εκπαιδευτική εκδρομή κατά το διάστημα 11-15 Μαρτίου 2024 στο Μόναχο. Επισκεφτήκαμε το σχολείο, στο οποίο φοιτούν παιδιά ομογενών μεταναστών, ενημερωθήκαμε για το βαυαρικό εκπαιδευτικό σύστημα και γνωριστήκαμε με ομάδα μαθητών και εκπαιδευτικών του σχολείου. Στη συνέχεια, οι μαθητές μας παρουσίασαν τις εργασίες που είχαν ετοιμάσει και ακολούθησε εποικοδομητικός διάλογος με τους μαθητές και με την κ. Δεληδημητρίου- Τσακμάκη Ελένη, μετανάστρια στη Γερμανία από τη δεκαετία του 1960.
Το ταξίδι μας πλαισιώθηκε και από επισκέψεις και ξεναγήσεις τόσο στην πόλη του Μονάχου, όσο και στο στρατόπεδο συγκέντρωσης Νταχάου, στη μεσαιωνική πόλη της Νυρεμβέργης και το χώρο όπου έγινε ομώνυμη δίκη το 1946, το παλάτι Neuschwanstein και το γραφικό χωριό Oberammergau και το Σάλτσμπουργκ της Αυστρίας.