Διδακτικές επισκέψεις

Διδακτική επίσκεψη στο Προεδρικό Μέγαρο

Την Τρίτη 30-1-24 οι μαθητές/τριες του τμήματος Β ανθρωπιστική επισκέφθηκαν το Προεδρικό Μέγαρο και ξεναγήθηκαν από τους αρμόδιους υπαλλήλους του Μεγάρου.

Η επίσκεψη εντάσσεται στο πλαίσιο της διδασκαλίας των ανθρωπιστικών μαθημάτων, προκειμένου οι μαθητές/τριες να γνωρίσουν τον χώρο στον οποίο στεγάζεται ο κορυφαίος πολιτικός δημοκρατικός θεσμός του Προέδρου της Δημοκρατίας. Με την επίσκεψη αυτή οι μαθητές/τριες πήραν το έναυσμα για να συγκρίνουν τη λειτουργία του πολιτεύματος της δημοκρατίας στην αρχαία Αθήνα με τη λειτουργία του πολιτεύματος στη σύγχρονη Ελλάδα και να συνδέσουν τις γνώσεις τους για την αρχαία και τη σύγχρονη δημοκρατία. Επιπλέον είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν την ιστορία του κτηρίου, την αρχιτεκτονική του και τα έργα τέχνης που κοσμούν τα δωμάτια.