Ο4

Ημέρα Μνήμης των Θυμάτων του Ολοκαυτώματος

Στο σχολείο τη Δευτέρα 29-1-24 πραγματοποιήθηκε εκδήλωση, στην οποία οι μαθητές/τριες τίμησαν τη μνήμη των θυμάτων του Ολοκαυτώματος.

Στην εκδήλωση αυτή, μαθητές/τριες από τη θεατρική ομάδα του σχολείου παρουσίασαν το θεατρικό μονόπρακτο του Μπρέχτ “Ο Σπιούνος” με τη μορφή θεατρικού αναλογίου και συζήτησαν τη σημασία που έχει για την ανθρωπότητα, η διαφύλαξη της συλλογικής μνήμης του Ολοκαυτώματος και της προσωπικής ευθύνης απέναντι στον ρατσισμό και τη ξενοφοβία, καθώς και η προαγωγή της κοινωνικής ανεκτικότητας και η διαφύλαξη των ανθρώπινων δικαιωμάτων.

Επίσης, ακούστηκαν μαρτυρίες από επιζήσαντες του Ολοκαυτώματος, παρουσιάστηκαν τα γεγονότα με χρονική σειρά και προβλήθηκαν σχετικά βίντεο.