panel 2022
Ανακοινώσεις Πανελλαδικές

Αίτηση-Δήλωση για τις Πανελλαδικές Εξετάσεις 2022

Ξεκίνησαν σήμερα Τετάρτη 1-12-21, οι αιτήσεις-δηλώσεις για τις Πανελλαδικές Εξετάσεις 2022.

Σύμφωνα με την ισχύουσα νομοθεσία, οι υποψήφιοι (μαθητές και απόφοιτοι) που επιθυμούν να συμμετάσχουν στις πανελλαδικές εξετάσεις ΓΕΛ για εισαγωγή στην τριτοβάθμια εκπαίδευση, καλούνται να υποβάλουν σχετική Αίτηση-Δήλωση (Α-Δ). Συγκεκριμένα για τις πανελλαδικές εξετάσεις ΓΕΛ του 2022, η ΑΔ θα υποβληθεί στο διάστημα από Τετάρτη 1-12-2021 ως και Δευτέρα 13-12-2021.

Δικαιολογητικά για μαθητές:
Οι μαθητές/ριες υποβάλλουν την Αίτηση-Δήλωση στο Λύκειό τους χωρίς δικαιολογητικά, παρά μόνο με την επίδειξη ταυτότητας (ελληνικής ή ξένης) /διαβατηρίου (ελληνικού ή ξένου) ή άλλου επίσημου εγγράφου αποδεικτικού της ταυτοπροσωπίας τους, προκειμένου να ελεγχθεί η ορθή καταχώριση των στοιχείων.

Δικαιολογητικά για αποφοίτους:

Η Αίτηση-Δήλωση των αποφοίτων συνοδεύεται υποχρεωτικά από ευκρινές φωτοαντίγραφο του τίτλου απόλυσης σχολείου Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης και την επίδειξη ταυτότητας/διαβατηρίου ή άλλου επίσημου εγγράφου αποδεικτικού της ταυτοπροσωπίας τους (όπως παραπάνω), προκειμένου να ελεγχθεί η ορθή καταχώριση των στοιχείων.