ΟΜ5
Δράσεις Εκδηλώσεις

“Ένα βιβλίο τρεις σκηνοθέτες”

Την Τρίτη 20 Φεβρουαρίου 2024 οι μαθητές και οι μαθήτριες της Θεατρικής Ομάδας και της Λέσχης Ανάγνωσης του σχολείου μας, αξιοποιώντας δημιουργικά τη Λογοτεχνία με τον Κινηματογράφο, συμμετείχαν σε εκπαιδευτική δράση με τον τίτλο «Ένα Βιβλίο Τρεις Σκηνοθέτες».

Το βιβλίο του Κ. Ντίκενς «Όλιβερ Τουίστ» έγινε αντικείμενο διαφορετικής αφήγησης από τρεις διαφορετικούς σκηνοθέτες.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες, παρακολουθώντας αποσπάσματα από τρεις διαφορετικές ταινίες με θέμα το έργο του Ντίκενς, παρατήρησαν και ανέλυσαν με κριτική ματιά την προσέγγιση κάθε σκηνοθέτη.

Στη συνέχεια πήραν ρόλους, πρόβαραν και έπαιξαν την ίδια σκηνή με έναν δικό τους τρόπο!

Το συγκεκριμένο κινηματογραφικό εργαστήριο υλοποιήθηκε από το Κέντρο Εκπαιδευτικών Δράσεων και Διαπολιτισμικής Επικοινωνίας «Καρπός» και βασίζεται στο αναγνωρισμένο από το ΙΕΠ Πρόγραμμα Σπουδών για την Οπτικοακουστική Έκφραση.