xoros istorikis mnimis tel
Διδακτικές επισκέψεις

Διδακτική επίσκεψη στον Χώρο Ιστορικής Μνήμης

Την Τετάρτη 1-11-2023, οι μαθητές/τριες της Γ΄ Λυκείου επισκέφθηκαν τον Χώρο Ιστορικής Μνήμης στην Κοραή, όπου βρίσκονταν την περίοδο της Κατοχής τα κρατητήρια της Γερμανικής Διοίκησης της Komandantur.

Έξι μέτρα κάτω από την επιφάνεια του εδάφους σ’ ένα αποπνικτικό χώρο στοιβαζόταν καθημερινά δεκάδες κρατούμενοι πριν προωθηθούν σε φυλακές, στρατόπεδα συγκέντρωσης εκτελεστικά αποσπάσματα. Μικρά παιδιά, γυναίκες, άντρες. Σαλταδόροι, λαθρεπιβάτες στα τραμ της εποχής, απατεώνες, αντιστασιακοί, όλοι μαζί να περιμένουν την επόμενη ημέρα. Στο κέντρο της πόλης αλλά τόσο μακριά από αυτήν.
Πολλοί άφησαν το αποτύπωμά τους στην ιστορία σκαλίζοντας τους τοίχους της φυλακής τους.

Οι μαθητές/τριες ξεναγήθηκαν στον Χώρο και ενημερώθηκαν για τα ιστορικά γεγονότα της εποχής εκείνης.