πολεμικο 1
Διδακτικές επισκέψεις

Φεστιβάλ “My Gap Feel & Fill Festival”

Την Πέμπτη 19-10-2023 οι μαθητές/τριες της Γ΄ Λυκείου επισκέφθηκαν το Πολεμικό Μουσείο Αθηνών για να παρευρεθούν στο φεστιβάλ ” My Gap Feel & Fill Festival” προκειμένου να ενημερωθούν σε θέματα που αφορούν τον επαγγελματικό προσανατολισμό με απώτερο σκοπό την απόκτηση soft skills, δεξιοτήτων και γνώσεων, καθώς και τη διευκόλυνση της έρευνας για τη διασύνδεση των σπουδών και των εκπαιδευτικών επιλογών με τη σύγχρονη αγορά εργασίας.

Η δράση αυτή περιελάμβανε την παρουσία εκπροσώπων εκπαιδευτικών ιδρυμάτων και οργανισμών, τη διενέργεια wokshops και την τετ α τετ συμβουλευτική.

Οι μαθητές/τριες ενημερώθηκαν πάνω στις θεματικές της συμπλήρωσης μηχανογραφικού σημειώματος, του περιεχομένου των σχολών του μέλλοντος και των σύγχρονων εκπαιδευτικών εργαλείων. Η συμμετοχή των μαθητών/τριων τους παρείχε τη δυνατότητα να ξεκαθαρίσουν το τοπίο της εκπαιδευτικής και επαγγελματικής τους αναζήτησης.

Ακολούθησε ξενάγηση στο Πολεμικό Μουσείο.