ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ

Το Εργαστήριο πληροφορικής δημιουργήθηκε το 2002.Τον εξοπλισμός του, γραφεία ,καθίσματα ,12 υπολογιστές , server, σύνδεση με το διαδίκτυο βεντεοπροβολέας κα, με την χρηματοδότηση του Υπουργείου Παιδείας ,ανέλαβε ο Δήμος Βύρωνα σε συνεργασία με ανάλογη εταιρεία λογισμικού (22/02/2002).

Η Σχολική επιτροπή του Δήμου ανανεώνει σταδιακά το εργαστήριο αν και οι ανάγκες της εποχής ,τεχνολογική εξέλιξη , αύξηση των απαιτήσεων της εκπαιδευτικής διαδικασίας, καθιστούν επιτακτική την ανάγκη συχνότερης και ριζικότερης συμπλήρωσης του.

Εξάλλου η προσθήκη νέων μαθημάτων στο παιδαγωγικό πρόγραμμα  των Σχολείων επιβάλλει την χρήση των εργαστηρίων πληροφορικής και από άλλες ειδικότητες καθηγητών με αποτέλεσμα ,η σκέψη να τρέχει όχι μόνο στον πλήρη εκσυγχρονισμό του αλλά ακόμη και στην  δημιουργία  νέου.