Οι υποψήφιοι του 3ου ΓΕΛ ΒΥΡΩΝΑ που ενδιαφέρονται να υποβάλουν Μηχανογραφικό να απευθύνονται στο σχολείο μας από την Τετάρτη 21 Ιουνίου και μετά (έως Παρασκευή 30-06-2017) για να αποκτήσουν προσωπικό κωδικό ασφαλείας (password). ΟΡΙΣΤΙΚΟΠΟΙΗΣΗ μηχανογραφικού ως και την Παρασκευή 14-7-2017. Υπενθυμίζουμε ότι το Σχολείο θα λειτουργεί κατά την διάρκεια του καλοκαιριού κάθε ΤΕΤΑΡΤΗ από 9.00πμ έως 14.00

Περί Παιδείας

¨οὐ γὰρ ταῦτα ἡγουμένων, ὡς ἔοικ’, εἶναι παιδείαν ὁ νῦν λόγος ἂν εἴη, τὴν δὲ πρὸς ἀρετὴν ἐκ παίδων παιδείαν, ποιοῦσαν ἐπιθυμητήν τε καὶ ἐραστὴν τοῦ πολίτην γενέσθαι τέλεον, ἄρχειν τε καὶ ἄρχεσθαι ἐπιστάμενον μετὰ δίκης. ταύτην] τὴν τροφὴν ἀφορισάμενος ὁ λόγος οὗτος, ὡς ἐμοὶ φαίνεται, νῦν βούλοιτ’ ἂν μόνην παιδείαν προσαγορεύειν, τὴν δὲ εἰς χρήματα τείνουσαν ἤ τινα πρὸς ἰσχύν, ἢ καὶ πρὸς ἄλλην τινὰ σοφίαν ἄνευ νοῦ καὶ δίκης, βάναυσόν τ’ εἶναι καὶ ἀνελεύθερον καὶ οὐκ ἀξίαν τὸ παράπαν παιδείαν καλεῖσθαι. "

Ας δεχτούμε όμως, για χάρη της συζήτησης, ότι δεν εννοούμε αυτό το πράγμα αλλά την παιδεία που από την παιδική ηλικία οδηγεί τον άνθρωπο στην αρετή και του προκαλεί ισχυρή επιθυμία να γίνει ένας τέλειος πολίτης που ξέρει να κυβερνά ή να κυβερνιέται σύμφωνα με το δίκαιο.
Θα ήθελα να ξεχωρίσουμε αυτό το είδος της τροφής από τις υπόλοιπες και να την θεωρήσουμε πραγματικά την μόνη παιδεία. Αντίθετα, την παιδεία που αποβλέπει στην απόκτηση χρημάτων ή δύναμης ή σοφίας χωρίς λογική και δικαιοσύνη, θα πρέπει να την θεωρούμε ανελεύθερη και βάναυση – κάτι δηλαδή που δεν αξίζει να ονομάζουμε Παιδεία.

Διαβάζοντας κάποιος αυτές τις λίγες γραμμές από τον Πλάτωνα περί παιδείας αναρωτιέται αν και οι μαθητές μας Λέτσιος Βασίλης ,Ξιφαράς Μιχάλης ,Τσικριτέας Πέτρος ,Μελαδάκης Μιχάλης ,Λέκας Αλέξανδρος ,Ρεκούμης Σωτήρης ,Κώστας Νίκος έχουν μελετήσει τον υπέρτατο Φιλόσοφο  και υλοποίησαν την πεμπτουσία της έννοιας ΠΑΙΔΕΙΑ με αυτόν τον τρόπο.

Ευχαριστώ παιδιά ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ σε όλους και σε όλες!!!

ΕΔΩ ΒΡΙΣΚΟΜΑΣΤΕ

Προβολή 3ο ΓΕΛ ΒΥΡΩΝΑ σε χάρτη μεγαλύτερου μεγέθους

ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ: ΤΑΤΑΟΥΛΩΝ 2  ΒΥΡΩΝΑΣ                                      ΤΗΛ: 210 7652077                                     EMAIL: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

ΤΚ  16232                                                          ΦΑΧ:210 7662566